Eklem Kireçlenmesi (Osteoartrit) Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

   Eklem kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi her insanda değişiklik gösterebilir. Kireçlenme sorunu en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Eklemlerde bulanan kıkırdak yapısının aşınıp sürtünerek yapısının bozulması sonucunda oluşmaktadırlar. Ağrıyla birlikte baş gösterse de eklemlerde şişlik ve hareket kısıtlanmasına yol açar. Daha çok orta ve ileri yaştaki insanlarda görülmektedirler.50-60 yaş aralığındaki insanlarda daha çok görülürken,40 yaş altı insanlarda görülme ihtimali daha azdır. Yaşlanmayla birlikte vücutta oluşan değişiklikler dayanıklılığı azalttığı için bu oran daha da yükselmektedir. Hareket azlığından oluştuğu düşünülse de aslında aşırı hareket eklem kireçlenmesini tetiklemektedir.

   Eklem kireçlenmelerinin belirtileri genel olarak ve en yaygın şekilde ağrı ile kendini göstermektedir. Hareket etmekte güçlük, eklemler büküldüğünde gelen sesler bu belirtilere dâhildir. Bunun yanı sıra eklemlerde şişme ve tutuklukta kireçlenme belirtilerine örnek verilebilir.

Eklem kireçlenmesinin tamamen iyileştirme gösteren bir tedavi yöntemi yoktur. Doktorların eklemlerdeki durumu incelemesi sonucunda uygun tedavi yöntemlerini bulmaları gerekir. Tedavideki ilk amaç ağrıların hafiflemesi ve hareket özgürlüğünün sağlanmasını amaçlamalıdır. İlk olarak hastanın fiziki durumu eklemleri yormayacak konuma getirilmelidir. Daha sonra düzenli egzersizler, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulanarak hastanın sağlık durumu düzeltmeye yönelik olmalıdır. Eğer bu bahsedilen işlemler uygulanıp başarıya ulaşılmadı ise cerrahı tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

 

eklem-kireclenmesi-osteoartrit-belirtileri-ve-tedavisi-nedir

 

   Eklem Kireçlenmesi Bitkisel Tedavi

   Eklem kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi ele alındığında bitkisel tedavi yöntemlerini de unutmamak gerekir. Eklem ağrıları için bazı bitkisel kürler bulunmaktadır. Bazı doktorların eklem ve kireçlenmeler için doğal masaj yağları tarifleri bulunmaktadır. İlk olarak karanfil yağı, kekik yağı, susam yağı, pelesenk yağı, biberiye yağı, çörek otu yağı, papatya yağı, limon yağı ve nane yağlarını eşit miktarda karıştırıp ağrılı bölgelere ağrı geçene kadar uyguluyoruz. Diğer bir tarif ise iki adet derin yırtıklı çınar yapraklarını bir bardak suda kaynatıp sabah ve aksam bir bardak içmektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir